Na konci října u nás proběhla akce zaměřená na téma (sociálního) bydlení.
Dopolední akce byla určena pro (odbornou) veřejnost a zúčastnili se jí zástupci samosprávných celků (zástupci měst i Olomouckého kraje), zástupci z Úřadu práce, ale i architekti nebo zaměstnankyně Správy nemovitostí Olomouc. Program nabídl zájemcům možnost zúčastnit se jednoho z paralelních workshopů a následně panelové diskuze. Lektory workshopů, kterých se účastnilo kolem 30 zájemců, byli Jan Milota a Marek Mikulec.
Panelové diskuze se zástupci mikro, mezo, tak makro sociální práce se zúčastnilo okolo 70 osob. Diskuze poukazovala na to, jak jsou jednotlivé roviny propojené, jak se ovlivňují a zároveň, co od sebe potřebují. Panelisté diskutovali také nad tím, jak překonat překážky pro drahé bydlení, jaké skupiny lidí jsou nejvíce ohroženy bytovou nouzí a co s tím. „Přestože je bytová otázka velmi palčivé téma, panelisté a snad i posluchači hledali naději, jak situaci řešit,“ doplňuje Jan Řezníček, organizátor této akce.
Záznam panelové diskuze je dostupný online
Odpolední workshop s Janem Milotou, Markem Mikulcem a online připojeným Janem Klusáčkem byl určen pouze pro studenty naší školy. Workshop byl věnován problematice bydlení, jaké trendy je potřeba měnit, aby v budoucnu bylo dostupné pro ohrožené skupiny a zároveň se nevytvářely sociálně vyloučené lokality, a jaké modely se v politice bydlení používají. Jan Klusáček nakonec mluvil o tom, jak se tvoří zákony na konkrétních příkladech Zákona o sociálních službách a Zákona o podpoře v bydlení. Tohoto workshopu se zúčastnilo 113 studentů z obou progamů.